Römork Yüklemede Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar

Römorkunuz ile yola çıkmadan önce sizin ve trafikteki diğer sürücülerin güvenliği açısından tüm önlemlerin alınması çok önemlidir. İster bahçenize bitki taşıyın, isterseniz motorsikletinizi veya ATV’nizi biryerden biryere götürün, römorkunuzu nasıl yükleyeceğinizi bilmek için izlemeniz gereken birkaç adım bulunmaktadır.

Bunları sizin için sıraladık:

  1. Römorkunuzun yükleme sırasında hareket etmeyeceğine emin olun. Güvenlik açısından römorkunuzun yüklenirken hareket etmemesini sağlamanız gerekmektedir. Bu amaçla römororkun araca bağlanmış olması, frenlerin devreye sokulmuş olması ve tekerlek takozu aracılığıyla da sabitlenmesi en sağlıklı yöntemdir.
  2. Ağırlık dağılımına önem verin. Bir römorku yüklerken genel kural 60/40 oranını yakalamaktır. Toplam yükün yüzde 60’ı aksın önünde; yüzde 40’ı ise arkada olmalıdır. Ağırlığın bu şekilde dağıtılması, römorukun savrulmasını da azaltacaktır.
  3. Önce ağır olan yükleri yükleyin. Römorkunuza önce ağır olan yükleri yüklemenız 60/40 oranını uygulayıp uygulamadığınızı size gösterecektir. Ağır olan yükleri aksın biraz önüne doğru yerleştirmek, daha az hafif yükleri etrafına dağıtırken de yardımcı olacaktır.
  4. Güvenliği arttırmak amaçlı spanzet kullanın. Ağır yükleri yerleştirdiğinizde, diğer yükleri yerleştirmeye geçmeden önce, yükü sabitlemek güvenlik açısından önem taşıyacaktır. Bunun için Spanzetlerle veya iple sabitleme yapmak çok önemlidir.
  5. Fazladan alanı daha hafif öğelerle doldurun. Yüklecek olan tüm ağır parçalar yüklendikten sonra, daha hafif eşyaları açıkta kalan alanlara yerleştirmek, onları da sabit kılacağından, hareket etmelerini de önleyecektir. Bu şekilde yükleme yapmak, yükü indirirken de kolaylık sağlayacaktır.
  6. Römork aydınlatmalarını yola çıkmadan kontrol edin. OYola çıkmadan önce, mutlaka römorkunuzun elektrik tesisatının çalışığ çalışmadığını kontrol edin. Stop lambanızın ve sinyallerinizin çalışması hem sizin hem de trafikteki diğer sürücülerin güvenliği açısından çok önemlidir.